Nieprawomocny wyrok zasądzający od Emitenta świadczenie pieniężne

Tytuł raportu: Nieprawomocny wyrok zasądzający od Emitenta świadczenie pieniężne
Data: 14.06.2017 r.
Numer raportu: Raport bieżący nr 14/2017

Podstawa prawna

Art. 17 ust. 1 MAR - informacje poufne.

Zarząd spółki pod firmą PMPG Polskie Media S.A. z siedzibą w Warszawie (dalej jako Emitent) przekazuje do publicznej wiadomości, iż w dniu 13 czerwca 2017 roku Sąd Okręgowy w Warszawie zasądził od Emitenta na rzecz Banku Zachodniego WBK S.A. z siedzibą we Wrocławiu świadczenie pieniężne w wysokości 563.118,95 (słownie: pięćset sześćdziesiąt trzy tysiące sto osiemnaście 95/100) euro wraz z odsetkami ustawowymi od kwoty 742.298,40 (siedemset czterdzieści dwa tysiące dwieście dziewięćdziesiąt osiem 40/100) euro za okres od 29 sierpnia 2014 roku do 13 września 2016 roku i odsetkami ustawowymi od kwoty 563.118,95 (słownie: pięćset sześćdziesiąt trzy tysiące sto osiemnaście 95/100)) euro za okres od 14 września 2016 roku do dnia zapłaty. Emitent został obciążony także kosztami procesu w kwocie 107.217,00 (słownie: sto siedem tysięcy dwieście siedemnaście) złotych.

O wszczęciu postępowania sądowego z powództwa Banku Zachodniego WBK S.A. o zapłatę świadczenia pieniężnego zasądzonego wyrokiem z dnia 13 czerwca 2017 roku, Emitent informował raportem bieżącym nr 19/2015 z dnia 19 czerwca 2015 roku. Podstawą roszczenia jest poręczenie wekslowe rzekomo udzielone przez Emitenta za zobowiązanie podmiotu trzeciego, tj. spółki 3P Inwestycje Internetowe Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.

Wyrok z dnia 13 czerwca 2017 roku jest nieprawomocny. Emitent nie zgadza się z przedmiotowym rozstrzygnięciem i złoży apelację od wyroku.

Emitent wciąż stoi na stanowisku, że powództwo jest w całości bezzasadne, bowiem poręczenie wekslowe, z którego wynika roszczenie, nie zostało nigdy skutecznie ustanowione. Emitent przewiduje, że prawomocne rozstrzygnięcie sprawy nastąpi najszybciej w roku 2019.

Emitent informuje, że przedmiotowy wyrok może mieć wpływ na wynik finansowy Emitenta za rok obrotowy 2017 bowiem Emitent, w związku z wyrokiem sądu pierwszej instancji, utworzy rezerwę na ewentualne skutki przedmiotowego postępowania sądowego. Emitent utworzy rezerwę na całość albo część zasądzonej kwoty. Wysokość rezerwy obciąży wynik finansowy Emitenta prezentowany za I półrocze 2017 roku.

W przypadku ewentualnego uprawomocnienia się wyroku Emitent dochodzić będzie odszkodowania w stosunku do członka zarządu spółki 3P Inwestycje Internetowe Sp. z o.o., Piotra Surmackiego.

W ocenie Emitenta, rażące niedbalstwo i brak reakcji na problemy z regulowaniem należności finansowych przez zarządzaną przez Piotra Surmackiego spółkę 3P Inwestycje Internetowe Sp. z o.o. doprowadziły do tego, że spółka ta nie była w stanie pokryć zobowiązań wobec wierzycieli, w związku z czym Emitent, będąc jednym z wierzycieli spółki, wszczął w stosunku do Piotra Surmackiego postępowanie o odebranie na 10 lat prawa prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek oraz prawa pełnienia funkcji członka rady nadzorczej, komisji rewizyjnej, reprezentanta lub pełnomocnika osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, spółki handlowej, przedsiębiorstwa państwowego, spółdzielni, fundacji, stowarzyszenia (link do komunikatu prasowego w sprawie przedmiotowego wniosku: http://www.media.pmpg.pl/pr/347510/pmpg-sklada-wniosek-o-pozbawienie-prawa-dzialalnosci-gospodarczej-piotra-surmackiego-prezesa-spolki-fachowcy-pl).